Tak. I to w dowolnym momencie. Jest to zgodne z prawem i gwarantuje to ustawa. Jeżeli ośrodek szkolenia odmawia Ci takiego prawa lub nie chce zwrócić opłaty za niewykorzystane zajęcia to łamie przepisy.

2. Czy muszę się doszkalać u tego samego instruktora?

Nie ma takiej konieczności. Jeżeli Twój dotychczasowy instruktor nie spełnia Twoich oczekiwań lub jego metody szkolenia nie przynoszą oczekiwanych efektów to nawet należy go zmienić na lepszego.

3. Jak wybrać ośrodek szkolenia?

Przede wszystkim nie należy kierować się przypadkiem i zapisywać się na kurs w pierwszym napotkanym ośrodku. Należy również ostrożnie podchodzić do reklamy. Najlepszą metodą jest odszukać osoby, które ukończyły kurs w danym ośrodku szkolenia. Ich opinia może być najbardziej miarodajna. Ważne jest aby trafić do takiego instruktora, który potrafi dobrze przygotować kursanta do egzaminu państwowego oraz nauczy go dobrze jeździć w każdych warunkach.

4. Nie wiem czy dam radę się nauczyć jeździć samochodem – Czy muszę zapisywać się na kurs i za niego zapłacić? 

Jeżeli nie masz pewności czy nadajesz się na kierowcę to zapraszamy na spotkanie. Pomożemy obiektywnie ocenić Twoje predyspozycje do kierowania pojazdem. Można w ten sposób uniknąć niepotrzebnej opłaty za cały kurs w przypadku niepowodzenia.

5. Jak zapisać się na kurs?

W zakładce dane kontaktowe znajdują się numery telefonów. Można zadzwonić lub wysłać zgłoszenie SMS-em.

6. Co zrobić jeśli kilkakrotnie nie mogę zdać egzaminu?

Dobrze przygotowany kursant zdaje najczęściej za pierwszym lub drugim razem. Po każdym niezdanym egzaminie należy dobrze się zastanowić co było przyczyną niepowodzenia. U prawidłowo przygotowanych do egzaminu osób przyczyny mogą być dwie: nadmierny stres lub nietypowa sytuacja drogowa, która przerosła możliwości początkującego kierowcy. Jeśli nie zdałeś więcej niż dwa razy to przyczyną najprawdopodobniej jest brak właściwych umiejętności i należy się doszkolić. Bardzo rzadko występują inne przyczyny.

7. Dlaczego występuje taka rozbieżność w cenach kursów na prawo jazdy?

Faktycznie, ceny kursów wahają się w granicach 2000 do 3000 zł. Słyszałem nawet o znacznie tańszych. Nie ma co się łudzić, że tani kurs będzie przeprowadzony rzetelnie. Rachunek ekonomiczny jest prosty - oferując zbyt tani kurs ośrodek szkolenia musi mieć wkalkulowane "obcięcie" godzin zajęć lub mieć zatrudnionego za niską stawkę instruktora. Słabo opłacany instruktor nie jest natomiast w stanie dobrze uczyć (jaka płaca - taka praca). Jeśli instruktor nie ma właściwej motywacji do pracy to jest bardzo prawdopodobne, że źle przygotuje swoich uczniów do egzaminu. Najczęściej stosowaną metodą w takich przypadkach jest: wyręczać kursanta w tylu czynnościach ile się tylko da, nauczyć tylko niezbędnego minimum a potem wmówić uczniowi, że jest wspaniały i jak najszybciej się go pozbyć umawiając egzamin. A potem niech sobie radzi sam. W ostatecznym rozrachunku tani kurs może Cię kosztować nawet znacznie więcej niż najdroższy kurs dostępny na rynku. Do naszego ośrodka trafiały osoby, które zapisywały się na tani kurs, np u znajomego, a po podliczeniu wszystkich kosztów okazało się, że wydali już ponad 5000 zł i dalej nie wiedzą dlaczego nie mogą zdać egzaminu - a oni po prostu nie potrafią jeszcze jeździć. Dlatego też przy wyborze miejsca szkolenia warto się dobrze zastanowić czy stać cię na tani kurs.